راهنمای خرید سرور مجازی لینوکس

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

اگر با مزایا و کاربردهای سرور مجازی آشنا باشید و تصمیم خودتان را برای خرید سرور مجازی لینوکس گرفته باشید، سوال جدیدی برایتان ایجاد می شودکه چگونه سرور مجازی لینوکسی مناسب خودمان را بگیریم که بعدا دچار مشکل نشویم؟

ما در این جا هستیم که راهنمای خرید سرور مجازی لینوکس را در اختیار شما قرار دهیم. پس همراه ما باشید.

سرور مجازی لینوکس چیست؟

سرور مجازی یا vps که مخفف عبارت virtual private server به معنای یک کامپیوتر مجازی در دیتاسنتر است که 24 ساعت روشن و دارای اینترنت پرسرعت است.

زمانی که روی این سرور مجازی، سیستم عامل لینوکس نصب می شود، به vps به دست آمده، سرور مجازی لینوکسی گفته می شود. در این سرور مجازی دیگر خبری از منابع فیزیکی نیست، بلکه تکنولوژی مجازی سازی، سرور فیزیکی را شبیه سازی کرده است و شما می توانید منابع و امکانات سرور فیزیکی را داشته باشید. شاید در تعریف این مفهوم ساده باشد، اما زمانی که می خواهید سرور مجازی خریداری کنید، چنان در بین پنل ها و سرویس ها و ارائه دهندگان مختلف گیر می کنید که نمی دانید مناسب ترین گزینه سرور مجازی لینوکس برایتان کدام است.

فاکتورهای مختلفی برای انتخاب صحیح وجود دارد که در ادامه برایتان آورده ایم.

راهنمای خرید سرور مجازی

در این بخش می خواهیم به شما مواردی را بگوییم که در زمان خرید سرور مجازی لینوکس با رعایت کردنشان می توانید انتخاب صحیحی داشته باشید و ریسک انتخاب اشتباه را برای خودتان به حداقل برسانید. بنابراین این موارد را به خوبی در ذهن خودتان داشته باشید و در زمان خرید حتما رعایت کنید.

انتخاب صحیح تکنولوژی مجازی ساز

همانطور که گفتیم سرور های مجازی به کمک تکنولوژی های مجازی سازی از سرور های فیزیکی متولد می شوند. نرم افزار مجازی سازی مختلف داریم که هرکدام ویژگی های خاص خودشان را دارند و سرور مجازی هایی که در اختیار کاربران می گذارند، ویژگی های خاص خودشان را دارند.

یکی از این نرم افزار ها open VZ است. تقسیم منابع در این مجازی ساز، به صورت اختصاصی انجام نمی گیرد. اگر از نرم افزار مجازی ساز open VZ استفاده کنید، باید این نکته را بدانید که در این نرم افزار مجازی ساز، رم و پردازنده در بین تمامی سرور های مجازی، به اشتراک گذاشته می شود.

نرم افزار مجازی ساز دیگری که وجود دارد، نرم افزار kvm است. این نرم افزار مجازی ساز منابع سرور فیزیکی را به صورت کاملا اختصاصی بین سرورهای مجازی تقسیم می کند و این موضوع سبب می شود که عملکرد سرور های دیگر تحت تاثیر قرار نگیرد. به همین دلیل توصیه ای که ما داریم، این است که از شرکتی سرور مجازی خریداری کنید که به مجازی سازی KVM سرور ارائه دهد.

لوکیشن یکی از فاکتورهایی است که باید در مورد آن تصمیم بگیرید

لوکیشن های سرور مجازی را می توانید هم ایرانی انتخاب کنید و هم خارجی. در این صورت یک IP ثابت در اختیار شما قرار می گیرد که می شود آدرس دستگاه شما. اگر شما سرور مجازی خارجی خریداری کنید، می توانید بدون محدودیت در سایت هایی مانند بایننس، فارکس و … ثبت نام کنید. البته IP خارجی کاربردهای زیادی دارد. بهتر است ابتدا کاربردی که از سرور مجازی انتظار دارید را مشخص کنید و سپس اقدام به خرید سرور مجازی ایرانی یا خارجی کنید.

تکنولوژی RAID فاکتور دیگر در خرید سرور مجازی لینوکس

تکنولوژی RAID سبب می شود که اطلاعات و دیتا ها به صورت کاملا همزمان بر روی 4 دیسک ذخیره شوند؛ این کار سبب می شود که اگر یکی از دیسک ها مشکلی پیدا کرد، دیسک سالم جایگزین شود. پس در زمان خرید سرور مجازی لینوکس، حتما به این نکته توجه داشته باشید.

مشخصات سخت افزاری سرور اختصاصی را دست کم نگیرید

مشخصات فیزیکی سرور مجازی شما، می تواند در سرعت و کیفیت VPS شما تاثیر داشته باشد؛ بنابراین در زمان خرید سرور مجازی لینوکس خودتان حتما به ویژگی هایی مانند هارد دیسک، معماری رم (DDR4  و DDR3) و CPU دقت داشته باشید.

پهنای باند

اگر می خواهید که اطلاعات و داده ها با سرعت زیادی انتقال داده شوند، پس حتما به پهنای باند دقت کنید. هر اندازه که میزان پهنای باند شما بیشتر باشد، سرعت بیشتر خواهد بود. اگر سایتی دارید که قرار است ورودی و ترافیک زیادی داشته باشد، حتما از ارائه دهنده سرویس سرور مجازی لینوکس خریداری کنید که پهنای باند مناسبی را در اختیار شما قرار دهد.

آپتایم بالا

یکی از فاکتورهایی که قابل اعتماد بودن شرکت ارائه دهنده را نشان می دهد، آپتایم سرور است. آپتایم بالا سبب می شود که سایت شما همیشه در دسترس باشد و قطعی نداشته باشد. اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم، آپ تایم 100 درصد امکان پذیر نیست و به همین دلیل بیشتر شرکت های ارائه دهنده، با آپتایم 99.99 درصد سرور هایشان را ارائه می دهند.

پشتیبانی

از آن جایی که تمامی افرادی که سرور مجازی خریداری می کنند، دانش فنی کافی در این زمینه ندارند، در بیشتر اوقات سوالاتی برایشان پیش می آید یا با مشکلاتی مواجه می شوند که نیاز است که شرکت ارائه دهنده پاسخگوی آنان باشد.

به همین دلیل پشتیبانی یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید که اگر مشکلی برای سرور مجازی لینوکس شما پیش آمد، شرکت ارائه دهنده بتواند در سریع ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشد و بتواند مشکل شما را رفع کند.

هزینه مناسب

فراهم کردن تمامی ویژگی هایی که گفتیم، هزینه بر است. این که سخت افزار سرور فیزیکی قدرتمند باشد، از بهترین تکنولوژی مجازی سازی استفاده شود و پشتیبانی 24 ساعته داشته باشد و … از مواردی است که برای شرکت ارائه دهنده هزینه دارد. زمانی که شما از ارائه دهنده ای خریداری می کنید که هزینه ارزانی از شما دریافت می کند، باید سریع این موضوع را متوجه شوید که کیفیت خدمات ارائه شده ممکن است به اندازه کافی مطلوب نباشد.

سخن آخر

در این مقاله در مورد سرور مجازی لینوکس و راهنمای خرید سرور مجازی لینوکس مناسب با شما صحبت کردیم. در نظر داشته باشید که از شرکتی سرور مجازی خریداری کنید که در صورتی که برایتان مشکلی پیش آمد یا رضایت نداشتید، بتواند مسئولیت قبول کند. آسام سرور یکی از مراجع خرید سرور مجازی لینوکس است که تمامی ویژگی هایی که بیان کردیم را دارد. علاوه بر این که از 18 لوکیشن خارجی سرور مجازی ارائه می دهد و پشتیبانی 24 در تمام روزهای هفته دارد، امکان عودت وجه تا 3 روز را برای مشتریان فراهم کرده است که در صورت نارضایتی بتوانند سرویس خودشان را لغو کنند و وجه خودشان را پس بگیرند.