تفاوت بین رنگ های Hex و Pantone

تفاوت بین رنگ های Hex و Pantone


انتخاب رنگ ارتباط روانشناختی قوی با مصرف کنندگان آنلاین و آفلاین دارد. رنگ‌ها به گونه‌ای انتخاب می‌شوند که برای جمعیت‌شناختی خاص جذاب باشند، متناسب با یک موضوع باشند یا توجه را به پیشنهادات ویژه جلب کنند.

طراحان گرافیک از ترکیبی از پالت رنگ سنتی استفاده می کنند، اما همچنین می توانند از رنگ های هگزا دسیمال و پنتون (همچنین به عنوان PMS برای سیستم تطبیق پنتون شناخته می شود) استفاده کنند.

اعداد رنگ هگزادسیمال کدهایی هستند که برای اینترنت و طراحی وب ایجاد می شوند. چاپ روی کاغذ – برای بنرها، پوسترها و پارچه – از طرح رنگ پنتون استفاده می کند.

هگزادسیمال

کدهای هگزا دسیمال همیشه قبل از رشته ای از اعداد با علامت # شروع می شوند تا ترکیب رنگ ها را نشان دهند. متخصصان طراحی وب و بازاریابی اینترنتی به شما خواهند گفت که رنگ های هگزا دسیمال «ایمن وب» هستند. این بدان معنی است که آنها به طور مداوم در مرورگرها و نمایشگرهای مختلف اینترنت پخش می شوند.

کدهای پشت این نوع رنگ‌ها به وب‌سایت‌ها کمک می‌کنند تا سریع‌تر بارگذاری شوند، به این معنی که کاربران از سایت‌هایی که کند بارگذاری می‌شوند کلیک نمی‌کنند و کسب‌وکارها به دلیل عملکرد ضعیف وب، تجارت خود را از دست نمی‌دهند.

پنتون

رنگ های پنتون مورد استفاده در چاپ نیز از سیستم کد رنگ عددی پیروی می کنند. هر رنگ به عنوان “PANTONE 1234 C” با اعداد متغیر و جابجایی حروف برچسب گذاری شده است. این یک سیستم برچسب گذاری رنگی است که به وضوح تعریف شده است که به طراحان گرافیک در سراسر جهان اجازه می دهد تا در مورد رنگ های خاص بدون از دست دادن رنگ ها یا سایه ها و حفظ رنگدانه دقیق مورد نظر در مواد چاپی ارتباط برقرار کنند.

برای بازاریاب هایی که حفظ برند در آنها اهمیت زیادی دارد، طرح رنگ پنتون به دلیل عملکرد مناسب تطبیق رنگ که از طریق مجموعه ای از راهنمای رنگ کاغذ پانتون (یا PMS) استفاده می شود، بسیار مهم است. راهنماهای رنگی هر سال منتشر می شوند، بنابراین طراحان از نسخه های قدیمی که در طول زمان محو شده اند، استفاده نمی کنند. یک عیب استفاده از طرح های رنگی پنتون این است که اگر نرم افزار ارزان یا متن باز دارید، رنگ ها در برنامه ها پذیرفته نمی شوند.

پنتون همچنین اغلب در طراحی مد مورد اشاره قرار می گیرد، که اغلب می تواند بر طراحی گرافیک و وب تأثیر بگذارد. ویدئوی زیر که توسط موسسه رنگ پنتون منتشر شده است، رنگ پنتون سال 2021 را معرفی می کند.

ترجمه رنگ هگز به پنتون

هیچ تبدیل کاملی از هگز به پنتون وجود ندارد. نداشتن یک تبدیل کامل، ترجمه رنگی را دشوار نمی کند. ابزارهای ساده در برنامه‌های نرم‌افزار طراحی گرافیک مانند فتوشاپ به طراحان اجازه می‌دهد بین کتابخانه‌های رنگی جابجا شوند و به آنها اجازه می‌دهد تا رنگ‌های خاصی را از وب‌سایت‌های مشتری به مواد چاپی منتقل کنند – بدون تفاوت زیاد در سایه‌ها یا رنگ‌ها.

سوالات متداول

1. آیا می توان رنگ های پنتون و HEX را تبدیل کرد؟
بله با تعیین وقت قبلی رنگ ها را می توان با استفاده از ابزارهای مختلف بین سیستم ها تبدیل کرد، اما به دلیل تفاوت در فضاهای رنگی، نتایج ممکن است 100٪ دقیق نباشد.

2. آیا یک سیستم بر دیگری برتری دارد؟
هیچ سیستمی ذاتا برتر نیست. Pantone و HEX برای کاربردهای مختلف طراحی شده اند – Pantone برای چاپ و HEX برای دیجیتال.

3. آیا کدهای HEX برای طراحی چاپ مناسب هستند؟
HEX در درجه اول برای طراحی دیجیتال استفاده می شود. اگرچه می‌توان آن را برای چاپ تبدیل کرد، اما ممکن است مانند پنتون بازتولید رنگ دقیقی نداشته باشد.

4. چرا پنتون گران است؟
سیستم پنتون استانداردهای بالایی را برای ثبات رنگ حفظ می کند که به تکنیک های تولید تخصصی نیاز دارد که هزینه ها را افزایش می دهد.

5. چند رنگ در سیستم HEX موجود است؟
سیستم رنگ HEX از نظر تئوری بیش از 16 میلیون رنگ را ارائه می دهد و به طراحان طیف گسترده ای برای کار می دهد.

در مورد رنگ و طرح سوال دارید؟ با طراحان وب در TheeDigital به شماره 919-341-8901 تماس بگیرید یا برای مشاوره برنامه ریزی کنید.